Answer :

isyllus

The question does not provide the equation

Answer:-

72.89 grams

Explanation:-

The balanced chemical equation for this reaction is

CuSO4 + Fe --> FeSO4 + Cu

Molecular weight of CuSO4 = 63.55 x 1 + 32 x 1 + 16 x 4

= 159.55 gram

Atomic weight of Cu = 63.55 gram.

According to the balanced chemical equation

1 CuSO4 gives 1 Cu

∴159.55 gram of CuSO4 would give 63.55 gram of Cu.

183 gram of CuSO4 would give 63.55 x 183 / 159.55

= 72.89 grams of Cu

Other Questions