Answer :

Hey there!

Given the reaction:

P4 + 10 Cl2  ------------------ 4 PCl5

Molar mass P4 = 124 g/mol

Number of moles P4:

n = mass of solute / molar mass

n = 24.0 / 124

n = 0.1935  moles of P4

Therefore:

1 mole P4 --------------- 4 moles PCl5

0.1935 moles P4 ------- moles PCl5

moles PCl5 = 0.1935 * 4

= 0.774 moles of PCl5

Hope that helps!

Other Questions