Answer :
Answer: The expected value of Target B is 1.44.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
For Target B:
Amount of prize = $3
Probability that Target yields a prize = 48%
so, Expected value of Target B is given by
[tex]48\%\times 3\\\\=\frac{48}{100}\times 3\\\\=1.44[/tex]
Hence, the expected value of Target B is 1.44.
Answer:
The expected value of Target B is $ 1.44.
Step-by-step explanation:
Since,
Expected value = An outcome × its probability
Here, We have to find out the expected value of target B,
Given,
The probability of getting the price from target B = 48 % = 0.48,
Also, the value of getting the price from the target B = $ 3,
Hence, the expected value of Target B = 3 × 0.48 = $ 1.44