Answered

Two companies are financed as follows: X Co. Y Co. Bonds payable, 9% issued at face $5,000,000 $3,000,000 Common stock, $25 par 3,000,000 3,000,000 Income tax is estimated at 40% of income for both companies. Determine for each company the earnings per share of common stock, assuming that the income before bond interest and income taxes is $2,280,000 each. Round your answers to two decimal places. Earnings per Share on Common Stock X Co. $ Y Co. $

Answer :

Answer:

The Earnings per Share on Common Stock X Co. $ Y Co is $9.15 and $10.05 respectively.

Explanation:

To compute the earning per share, first we have to calculate the net income and number of outstanding shares.

In mathematically,

Earning per share = Net income ÷ Number of outstanding shares

where,

Net income = Income before bond interest and income taxes - interest - tax

where,

Interest = Bonds × Rate

Tax = income tax rate × remaining balance

whereas, number of outstanding shares = Common stock ÷ price of shares

So,

For X,

The net income is =  $2,280,000 - ($5,000,000 × 9%) - (40% of remaining balance)

= $2,280,000 - $450,000 - $732,000

= $1,098,000

And, Number of outstanding shares = 3,000,000 ÷ $25 = 120,000

So, Earning per share for X is

= $1,098,000 ÷ 120,000 = $9.15

For Y,

The net income is =  $2,280,000 - ($3,000,000 × 9%) - (40% of remaining balance)

= $2,280,000 - $270,000 - $804,000

= $1,206,000

And, Number of outstanding shares = 3,000,000 ÷ $25 = 120,000

So, Earning per share for X is

= $1,206,000 ÷ 120,000 = $10.05

Hence, the Earnings per Share on Common Stock X Co. $ Y Co is $9.15 and $10.05 respectively.

Other Questions