Answer :
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that the sample mean for a random sample of 100 cars is 27.2 miles and assume the standard deviation is 2.4 miles.
H0: x bar = 25.9
Ha: x bar ≠ 25.9
(Two tailed test at 95% confidence)
Alpha =0.05
The hypothetical mean is 25.900
The actual mean is 27.200
The difference between these two values is 1.300
The 95% confidence interval of this difference:
From -3.462 to 6.062
t = 0.5417
df = 99
standard error of difference = 2.400
The two-tailed P value equals 0.5893
Since p >0.05 this difference is considered to be not statistically significant.