poperpie
Answered

A pair of shoes cost $22.99 to make, the local store sells them for $36.99. What is the percent markup? (Round to the nearest hundredth percent)

A: 69.0%

B: 38.7%

C: 60.9%

D: 37.8%

Answer :

absor201

C: 60.9% is the right answer

Step-by-step explanation:

The markup is calculated by using the formula

[tex]Mark\ up=Selling\ price-make\ price[/tex]

Given

Make Price = $22.99

Selling Price = $36.99

So the mark up will be:

[tex]Mark\ up=36.99-22.99\\=\$14[/tex]

Percent mark up will be:

[tex]Mark\ up=\frac{Mark\ up}{Make\ price}*100\\=\frac{14}{22.99}*100\\=0.6089*100\\=60.89\%[/tex]

Rounding off to the nearest hundredth percent

60.9%

Hence,

C: 60.9% is the right answer

Keywords: Markup, Percentage

Learn more about percentage at:

  • brainly.com/question/10435836
  • brainly.com/question/10541435

#LearnwithBrainly

Other Questions