A person eats a container of strawberry yogurt. The Nutritional Facts label states that it contains 255 Calories (1 Calorie = 4186 J). What mass of perspiration would one have to lose to get rid of this energy? At body temperature, the latent heat of vaporization of water is 2.42 106 J/kg.

Answer :

Answer:

mass = 0.44 Kg

Explanation:

given,                                                            

Calories contain in the strawberry yogurt = 255 calories

1 Calorie = 4186 J                                      

latent heat of vaporization = 2.42 x 10⁶ J/Kg

mass of perspiration = ?                      

Energy = 255 calories                      

Energy = 255 x 4186                            

            = 1067430 J                                    

Energy = mass x latent heat of vaporization

[tex]mass = \dfrac{Q}{L_v}[/tex]

[tex]mass = \dfrac{1067430}{2.42 \times 10^6}[/tex]

mass = 0.44 Kg                                                  

Other Questions