Answer :
Answer:
Vo = 4m/s
Explanation:
By conservation of energy:
[tex]1/2*m*Vf^2-1/2*m*Vo^2-m*g*h=0[/tex]
Solving for the initial speed:
[tex]Vo = \sqrt{2*(Vf^2/2-g*h)}[/tex]
[tex]Vo = \sqrt{2*(6^2/2-10*1)}[/tex]
Vo=4m/s
Answer:
Vo = 4m/s
Explanation:
By conservation of energy:
[tex]1/2*m*Vf^2-1/2*m*Vo^2-m*g*h=0[/tex]
Solving for the initial speed:
[tex]Vo = \sqrt{2*(Vf^2/2-g*h)}[/tex]
[tex]Vo = \sqrt{2*(6^2/2-10*1)}[/tex]
Vo=4m/s