Answered

PLEASE HELPPPP!! I'll GIVE YOU THE BRAINLYEST ANSWER!!
Darryl wants to improve the food at his restaurant, Downtown Deli, by purchasing some new items to sell. He wants to save as much money as possible. First, Darryl is pricing brands of gourmet pickles. What is the unit price for each brand of pickle?

PLEASE HELPPPP!! I'll GIVE YOU THE BRAINLYEST ANSWER!! Darryl wants to improve the food at his restaurant, Downtown Deli, by purchasing some new items to sell. class=

Answer :

mhanifa

Answer:

A 42 oz $16.80 ⇒ unit price $16.80/42= $0.4

B 64 oz $19.20 ⇒ unit price $19.20/64= $0.3

C 96 oz $ 24.00 ⇒ unit price $24.00/96= $0.25

D 128 oz $ 25.60 ⇒ unit price $25.60/128= $0.2

Answer:

Brand A: $0.40

Brand B: $0.30

Brand C:  $0.25

Brand D: $0.20

Step-by-step explanation:

${teks-lihat-gambar} Аноним

Other Questions