Answer :

Answer:

500g Jelly beans $9.90

Step-by-step explanation:

To know the values.

Let's know how much a gram will cost in each case

300g Jelly beans $5.80

1g = 5.8/300

1 g = 0.01933

500g Jelly beans $9.90

1g = 9.9/500

1g =0.0198

It's obvious that the second one has more value placed on it as it cost more per gram

Other Questions