Answer :

Answer: Matherens has the better price

Step-by-step explanation:

To find the better price, all we have to do is divide the price by the number of pounds to find how much one pound is for each store.

Matherens: 1.98 ÷ 3 = 0.66

That means 1 pound of bananas at Matherens is 66 cents.

Winn Dixie: 2.97 ÷ 4 = 0.74

That means 1 pound of bananas at Winn Dixie is 74 cents.

This means that Matherens is charging less per pound of banana.

Other Questions