Answer :
Answer:
Step-by-step explanation:
cost of 6 kg rice = 225
so cost of 1 kg rice = 225 / 6
= 37.5
therefore, cost of 9 kg rice = 37.5 × 9 = 337.5
Hope this helps
plz mark as brainliest!!!!!!!!
Answer:
Step-by-step explanation:
cost of 6 kg rice = 225
so cost of 1 kg rice = 225 / 6
= 37.5
therefore, cost of 9 kg rice = 37.5 × 9 = 337.5
Hope this helps
plz mark as brainliest!!!!!!!!