Gbgb121637
Answered

Suppose bananas, b, cost 0.29 each. Write an expression for the cost of buying a certain quantity of bananas. No spaces in the question

Answer :

lizanosteve

Answer:

x·0.29

Step-by-step explanation:

I got this answer by making a variable, x, for the number of bananas you are buying. You can use this expression for whatever number of bananas you want and it will work.