You volunteer to go to the store to buy breakfast for the family reunion. A dozen eggs cost $2.40.
What is the unit price (the price per egg)?

Answer :

tnfrance
There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.

Other Questions