ishonicabrown1400 ishonicabrown1400 Today at 4:50 PM Mathematics Answered A store sells paint sets. Each paint set costs the same amount. During a sale, the store reduces the price of each paint set by $1.30. Jasmine spends $16.45 on 5 paint sets at, the sale price. What was the price of I paint set before the sale?