Answered

A bakery sells 6 bagels for $2.99 and 4 muffins for $3.29. What is the total cost in dollars of 4 dozen bagels and 16 muffins, not including tax?

Answer :

Danielannx3
Answer:

$37.08

Explanation:

1 dozen = 12 pieces

so 4 dozens = 4⋅12=48 bagels

let x = cost of 48 bagels

by ratio and proportion

$2.996=x48

Multiply both sides by 48 to isolate x.

$2.99(48)6=x

$143.526=x

$23.92=x

Note: You can also factor 48 into 6⋅8 and cancel common factor 6
to get $2.99(8)=$23.92

Let y = cost of 16 muffins

by ratio and proportion

$3.294=y16

Multiply both sides by 16 to isolate y.

$3.29(16)4=y

$52.644=y

$13.16=y

Note: You can also factor 16 into 4⋅4 and cancel common factor 4
to get $3.29(4)=$13.16

Add the cost of 4 dozen bagels and 16 muffins.

$23.92+$13.16=$37.08

Other Questions