Jeremiah has $7 to spend at the school store. He definitely wants to buy a Sprite for $1.50 and wants to use the rest of his money to buy as many packs of gummy worms as possible. If the gummy worms are on sale for $0.27 each, how many packs can Jeremiah buy?

Answer :

adioabiola

Answer:

Step-by-step explanation:

Amount with Jeremiah = $7

Cost of Sprite = $1.50

Amount remaining = Amount with Jeremiah - Cost of Sprite

= $7 - $1.50

= $5.50

Gummy worms cost = $0.27 each

Number of gummy worms he can purchase = $5.50 / $0.27

= 20.37

Jeremiah can buy as many as 20 packs of gummy worms

Other Questions