Answer :

anthovalerie

Answer:

$135

Step-by-step explanation:

First, find the unit rate of money earned (36/8=4.5)

Then, multiply the unit rate of money earned by 30 (4.5 x 30 = $135)

I apologize if my wording is incorrect.

Answer:$135

Step-by-step explanation:John earned $36 for 8 hours of work. To figure out how much he makes every hour you must devide how much he earned by 8 hours. Then you will figure out that he gets $4.50 every hour. Now multiply that by 30 to figure out how much he got for working 30 hours.

Other Questions