Answer :

Answer:

16 pieces of gum

Step-by-step explanation:

If 5 pieces of gum costs $1.25 then, you can divide 4 by 1.25 to get 3.2.

Next, you can multiply 3.2 by 5 to get 16 pieces of gum.

Hope this Helps!!! :)

Answer:

16 pieces

Step-by-step explanation:

$1.25/5=.$25 per piece of gum. $4.00/$.25 = 16

Other Questions