Jam world amusement park sells special multi-day passes for guest who want to visit the park for more than a day there most popular passes are the 3-day pass which cost $206 and the 7 day pass which cost $364 how much more would the 3-day pass cost per a day than the 7-day pass?

Answer :

Answer:

The 3-day pass costs $16.67 more per day than the 7-day pass.

Step-by-step explanation:

The easiest way to do this is to find the cost of each pass for the same amount of days. To do this, we find the lowest common multiple of 3 and 7 which would be 21

Lowest common multiple = [tex]7*3 = 21[/tex]

Next we find the cost of each pass for 21 days by multiplying cost of the 7 day pass by 3, and the cost of the 3 day pass by 7

Cost of 7 day pass for 21 days = [tex]364*3 = 1092[/tex]

Cost of 3 day pass for 21 days = [tex]206*7=1442[/tex]

From this, we know that the difference between the two passes is $350 per 21 days. Since the question asks how much more would the 3-day pass cost per a day than the 7-day pass, we have to divide the difference by 21

[tex]350/21 = 16.66667[/tex]

We can round this to $16.67 which in turn can be rounded to $17. As a result, the 3-day pass costs $17 more per day than the 7-day pass.

Other Questions