chinoihe95
Answered

David's mom is looking through the ads at Safeway and Lucky for her grocery shopping. At Safeway, apples cost $8 for 5 pounds, and at Lucky's apples cost $7 for 4 pounds.

Answer :

Answer:

Step-by-step explanation:

8/5= 1.60

Safeway´s apples cost $1.60 per pound

7/4=1.75

Lucky´s apples cost $1.75 per pound

Other Questions