Random Questions To Answer For Points.
1) Who walks at a faster rate: someone who walks 60 feet in 10 seconds or someone who walks 42 feet in 6 seconds?

2)
The Scott family is trying to save as much money as possible. One way to cut back on the money they spend is by finding deals while grocery shopping; however, the Scott family needs help determining which stores have the better deals.



At Grocery Mart, strawberries cost $2.99 for 2 lb., and at Baldwin Hills Market strawberries are $3.99 for 3 lb.



What is the unit price of strawberries at each grocery store? If necessary, round to the nearest penny.

Grocery Mart:

$_________

Answer :

luhhjamar14

Answer:

1. someone who walk 42 feet in 6 seconds

2. At the Grocery mart the strawberries cost $1.49 per lb. At Baldwin Hills market the strawberries code $1.33 per lb

so the strawberries they would get is 3lb.

Step-by-step explanation:

Other Questions