Answer :
Answer:
10 oranges
Step-by-step explanation:
6 oranges is sold for $4.80
1 orange= 4.80/6
= $0.8
Austin spent $8.00 on oranges, then the amount of oranges he bought with this amount can be calculated as follows
= 8/0.8
= 10 oranges
Answer:
10 oranges
Step-by-step explanation:
6 oranges is sold for $4.80
1 orange= 4.80/6
= $0.8
Austin spent $8.00 on oranges, then the amount of oranges he bought with this amount can be calculated as follows
= 8/0.8
= 10 oranges