Answer :

Answer:

81.4

Step-by-step explanation:

59.2g is for 8, so to find the price per, 59.2/8=7.4. 7.4*11=81.4

the easiest way to solve this is by figuring out how much sugar is require for 1 cake.

to do this, you’d divide 59.2/8 to get 7.4

from there, you’d multiply 7.4 x 11 to get the require amount of sugar for 11 cakes!! (81.4g)

Other Questions