Answer :

samuelonum1

Answer:

4 oranges

Step-by-step explanation:

Step one:'

given data

A grocery store sells a bag of 5 oranges for $3.10

Required

The number of oranges bought for $2.48

Step two:

if  5 oranges cost $3.10

then x oranges will cost $2.48

cross multiply we have

3.1x= 5*2.48

divide both sides by 3.1

x=12.4 /3.1

x=4 oranges

Other Questions