Ivy likes to buy trail mix in bulk at her local grocery store. If she paid $5.16 for 1.2 pounds of trail mix, what is the price per pound?

A. $3.96
B. 4.03
C. $4.30
D. $6.19

Answer :

Answer:Step-by-step explanation:

c。4.3

ddddddddddddddddddddddddddddddd

Ivy likes to buy trail mix in bulk at her local grocery store. If she paid $5.16 for 1.2 pounds of trail mix, the price per pound would be $4.3.

What is the unitary method?

The unitary method is a method for solving a problem by the first value of a single unit and then finding the value by multiplying the single value.

If she paid $5.16 for 1.2 pounds of trail mix

Cost 1.2 pounds of trail mix = $5.16

Cost per pound of trail mix = $5.16/1.2

                                              = $4.3

Learn more about the unitary method;

https://brainly.com/question/23423168

#SPJ2

Other Questions