Answered

Four friends purchase 18.4 pounds of peaches. The peaches cost $1.75 per pound. The friends share the cost of the peaches equally. Enter the amount that each person pays.

Answer :

genesis3230
18.4 x 1.75 = $32.20
32.20 / 4 = $8.05
Answer each friend paid $8.05

Other Questions