Answered

carmine bought 5 ice cream sundaes for his friends. if each sundae cost $4.95, how much did he spend ? justify your answer by using the distributive property

Answer :

$4.95 per each ice cream

5(4.95)

5 = $24.75

Carmine spent $24.75 on sundaes for his friends.


Just add 9.95 5 times

Other Questions